Co determinuje ceny mieszkań

Ceny nieruchomości mieszkaniowych są determinowane przez wiele czynników. Wydawać by się mogło, że cena mieszkania jest zależna wyłącznie od jego metrażu i stanu. Nic bardziej mylnego.

Oczywiście wskazane czynniki w dużej mierze mają wpływ na cenę nieruchomości, ale nie tylko one wpływają na podwyższenie lub obniżenie ceny mieszkania. Najczęściej za kawalerkę zapłacimy mniej niż za mieszkanie trzypokojowe, jednak w niektórych przypadkach ceny tych mieszkań mogą być do siebie zbliżone. Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na cenę mieszkań jest położenie nieruchomości.

Mowa tutaj przede wszystkim o rodzaju budownictwa. Za mieszkania położone w blokach wzniesionych z wielkiej płyty zapłacimy mniej niż za mieszkania o tym samym metrażu położone w blokach z cegły, zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. Pisząc o położeniu mieszkania nie można zapomnieć również o otoczeniu, które ma znaczący wpływ na cenę nieruchomości.

Mieszkania położone w bliskiej odległości od centrum będą droższe od mieszkań usytuowanych w blokach położonych na obrzeżach miast. Bardzo często ukrytym kosztem mieszkań są takie udogodnienia jak parking podziemny, czy strzeżone osiedle. Kolejna kwestia to stan mieszkania.

Nieruchomości gotowe do wprowadzenia, czyli w stanie tzw. „pod klucz” będą zdecydowanie droższe od mieszkań w stanie developerskim, czy mieszkań wymagających gruntownego remontu. Na koniec warto wspomnieć, że ceny mieszkań są również uzależnione od tego, w jakim mieście się znajdują.

Zazwyczaj mieszkania znajdujące się w mniejszych miasta są tańsze od mieszkań znajdujących się w miastach dużych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ bardzo dużo zależy również od rozwinięcia regionu, czy województwa, w którym położone są mieszkania. Dla przykładu ceny nieruchomości w stolicy będą zdecydowanie wyższe od cen mieszkań usytuowanych na łódzkich, czy białostockich osiedlach.