Co świątynia, to zabytek?
Czy można pokusić się o tezę, że większość kościołów w Europie to zabytki? Byłaby ona chyba nieco przesadzona, ale tylko nieco. Wraz z rozbudową miast powstawało wiele świątyń, które mają dziś mniej niż 100 lat i w większości przypadków ciężko nazywać je zabytkami, choć zdarza im się reprezentować nielichy poziom architektury.
Przy tym jednak w każdym kraju jest cała masa świątyń chrześcijańskich, które zabytkami jak najbardziej są – nierzadko wspaniałymi. Tak się składa, że czołowi twórcy (malarze czy rzeźbiarze) z entuzjazmem używali swojego talentu na Bożą chwałę, czasami nawet za darmo.
Dzięki temu możemy dziś cieszyć nasze oczy wspaniałymi budowlami sakralnymi, z których część jest zaliczana do najwspanialszych w świecie. Dobitnym przykładem jest rzymska Bazylika św.
Piotra czy wciąż budowana bazylika Sagrada Familia w hiszpańskiej Barcelonie. Lokalne zabytki sakralne o znakomitych walorach architektonicznych i artystycznych można znaleźć w każdym większym mieście, a czasami nawet w drobnych mieścinach na uboczu.