Cuda Ziemi Świętej

Religijny kontekst jeszcze dojdzie do głosu, a w tym momencie odzywa się przy okazji wątku Ziemi Świętej. Jest ona wyjątkowa z kilku względów. Po pierwsze dlatego, że krzyżują się w niej drogi trzech wielkich religii monoteistycznych – chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Po drugie dlatego, że trzy wielkie kultury mające swoją bazę w wymienionych religiach odcisnęły na tej ziemi piętno w materii architektury.

Na plan pierwszy wysuwają się świątynie – są chrześcijańskie bazyliki i kościoły, są synagogi żydowskie oraz meczety. Wszystko to na stosunkowo niedużym obszarze. Tygiel tyleż fascynujący, co groźny, ponieważ w tle cały czas przewija się konflikt żydowsko-palestyński, który pochłonął już wiele ofiar i nie łudźmy się – jeszcze wiele pochłonie. W tym kontekście mówienie o zabytkach jest trudne, jednakże nie da się ich zlekceważyć będąc w Ziemi Świętej.

Wycieczki, które się tam pojawiają mają zwykle cele typowo religijne, jednakże tylko skrajny ignorant mógłby pominąć imponującą różnorodność tamtejszych budowli i świątyń, które mają setki, a czasami tysiące lat.