Czy interesuje nas zwrot vat za paliwo?

Dopóki nie korzystamy z samochodu służbowego, może nas nie interesować to, czy użytkowanie go, w jakikolwiek sposób może przyczynić się do odzyskania części pieniędzy. Jednak kiedy mamy już ten samochód, a dodatkowo jeśli takich samochodów mamy więcej, bo jeżdżą nimi także nasi pracownicy, to może się okazać, że zainteresuje nas możliwość odzyskania części pieniędzy.

Przede wszystkim w kraju

Większość firm działa na terenie naszego kraju, a więc tutejsze prawo najbardziej je interesuje.

Dlatego właśnie właściciele tych firm z pewnością ucieszą się, że mogą otrzymać zwrot vat za paliwo. Jeśli samochody są używane tylko w celach służbowych to ten zwrot będzie w wysokości 100% odliczenia, ale jeśli są one używane w formie mieszanej, a więc zarówno jako samochody służbowe, jak i jako prywatne, to taka wartość odliczenia będzie wynosiła 50%. Nie mniej, możemy na tym sporo zyskać, dlatego warto się zorientować jakie dokumenty trzeba przedłożyć, aby mieć pewność, że zrobiło się wszystko, by taki zwrot otrzymać.

Również zagranicą

Jeżeli wyjeżdżamy często zagranicę w celach służbowych i jedziemy tam służbowym autem, to warto wiedzieć, że wówczas też możemy się starać o zwrot vat za paliwo. Jeśli jesteśmy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, nie mamy w tym państwie siedziby swojej firmy, a wszystkie zakupy paliwa będą w odpowiedni sposób udokumentowane, to możemy być pewni, że nie będzie najmniejszego problemu z tym, abyśmy otrzymali taki zwrot vat za paliwo. Jednak musimy wszystko wykazać w odpowiedni sposób, a niezbędne dokumenty złożyć w polskim urzędzie skarbowym, który następnie przekaże je do urzędu skarbowego w tym państwie, w którym dokonaliśmy zakupu.

Im więcej poruszamy się służbowymi samochodami, im więcej wydajemy na paliwo, tym bardziej powinno nam zależeć, aby znać się na prawie. Wówczas może się okazać, że będziemy w stanie odzyskać naprawdę sporą kwotę, a co się z tym wiąże, będziemy mogli ją przekazać na dalszy rozwój firmy, tak aby była ona bardziej konkurencyjna i żeby mogła oferować jeszcze lepsze produkty czy usługi.