Dodatek z tytułu urodzenia dziecka – becikowe

Polacy głośno narzekają na system świadczeń rodzinnych. Podobno jesteśmy nacją, która rozkoszuje się w smętnym narzekaniu na wszystko dookoła, jednakże czy w kwestii przyznawania przez państwo wyprawek dla młodych mam mamy powody do zadowolenia? Obiektywnie – niestety nie.

Sama procedura ubiegania się o takie świadczenie jest skomplikowana i wymaga długogodzinnego wyczekiwania w kolejkach. Chcąc ubiegać się o becikowe należy przygotować następujące dokumenty: wniosek o przyznanie becikowego, zaświadczenie lekarskie, akt urodzenia dziecka, kopia dowodu osobistego, zaświadczenie o dochodzie, zaświadczenie z ZUS-u a nawet zaświadczenie od komornika czy służb penitencjarnych.

Tak długa droga i wizja spędzenia długich godzin w poczekalniach wymaga od młodych rodziców pozostawienia swojej pociechy pod kontrolą innych osób. Ponadto, pozytywne rozpatrzenie wniosku wcale nie jest kwestią oczywistą.

Młodzi rodzice często przeżywają duże rozczarowanie dowiadując się o tym, że ich wniosek ze względu na jakieś mało znaczące niuanse nie zostanie zrealizowany.