Jakie ćwiczenia wzmacniają staw nadgarstkowy?

Staw nadgarstkowy ze względu na delikatną budowę jest podatny na różnego rodzaju kontuzje i uszkodzenia. Najczęściej są one przyczyną przeciążenia. Zapobiegawczo można wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią staw nadgarstkowy i tym samym zmniejszą ryzyko urazów.

Chcąc wzmocnić staw nadgarstkowy, należy skupić się na ćwiczeniach rozwijających tak zwaną małą motorykę. Są to ćwiczenia palców i dłoni. Uginanie, chwytanie, odwodzenie – te czynności mogą się przyczynić do wzmocnienia mięśni i stawu nadgarstkowego.

Najpopularniejszym ćwiczeniem na wzmocnienie stawu nadgarstkowego jest prostowanie i zginanie nadgarstków ze sztangą lub hantlami w warunkach domowych. Oczywiście, należy jednak zwrócić uwagę na obciążenie, aby nie było ono zbyt duże. Ćwiczeniem, które można wykonywać w domu czy w pracy, jest ułożenie ręki na blacie stołu, w takiej pozycji, aby dłoń luźno zwisała.

Należy unosić dłonie na zmianę próbując je wypychać maksymalnie w górę. Warto wykonać kilkanaście powtórzeń. Takie ćwiczenie pozwoli wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć zakres ruchu w stawie.

Można także wyciągnąć ręce przed siebie. Jedna z dłoni powinna być skierowana w dół. Drugą należy próbować naciągnąć ja jak najwyżej w górę.

Gdy osiągniemy maksimum naszych możliwości, należy w tej pozycji chwilę przytrzymać. Dzięki temu mięśnie się rozciągają, przez co staw również się wzmacnia. Także należy wykonać kilka powtórzeń dla każdej ręki.

Istotne jest, aby ćwiczenia wykonywać systematycznie, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.