Jesteś patriotą czy obywatelem świata?

Obywatel świata – to dwa słowa, które brzmią niesamowicie dumne i postrzegane są przez większość z nas jako coś pozytywnego. Mają oznaczać człowieka, który potrafi się odnaleźć w wielu kulturach, a niezależnie od miejsca, w którym się znajdzie, będzie czuł się jak u siebie. W wyniku globalizacji wiele osób może być postrzeganych w ten właśnie sposób.

Niestety, po głębszym zastanowieniu może się okazać, że zjawisko to nie jest jednoznacznie pozytywne. Wraz z postępującym procesem globalizacji, coraz bardziej zaciera się i zanika kategoria państwa narodowego. Przestajemy być społecznością, połączoną pochodzeniem i walczącą za dobro swojego narodu.

Coraz częściej nie czujemy się jego częścią, zanika w nas patriotyzm. Coraz więcej osób nie utożsamia się z przedstawicielami kraju, z którego pochodzi i nie odczuwa poczucia wspólnoty. Z drugiej jednak strony, zmniejszające się znaczenie kategorii państwa narodowego może sprawiać, że coraz więcej osób osiągnie taki status społeczny i życiowy, jakiego potrzebuje.

Nie ograniczając się myśleniem o tożsamości narodowej, jesteśmy w stanie poszukiwać swojego miejsca na Ziemi, które może stworzyć nam znacznie doskonalsze warunki do życia i rozwoju niż nasza Ojczyzna.