Klasztory Polski

Większości z nas urlop kojarzy się z beztroskim odpoczynkiem na plaży bądź zwiedzaniem malowniczych, turystycznych atrakcji. W miejscach, które są najbardziej popularne wśród turystów z całego świata, nie ma raczej mowy o spokojnym i cichym odpoczynku. Osoby poszukujące wyciszenia mogą jednak swój czas wolny spędzić w nieco inny sposób – za klasztorną bramą. Co ciekawe, aby skorzystać z gościnności zakonników nie zawsze trzeba być tak pobożnym jak oni.

Czasem wystarczy, że przystosujemy się do ich planu dnia, czyli np. wstawania o 5:30, wspólnego jedzenia posiłków czy pracy w ogrodzie. Warunki panujące w klasztorach zależą już od konkretnego zakonu – w niektórych są one dość łagodne, a w innych porównywane nawet do spartańskich. Warto też pamiętać, że nie wszystkie klasztory przyjmują w swoje progi kobiety.

W większości klasztorów nie jest mile widziane używanie komórki bądź laptopa – pobyt tam będzie więc doskonałą okazją do całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego, co może stanowić nie tylko odpoczynek, ale też bardzo cenne doświadczenie.