Osiedle, które naprawdę połączyło ludzi

Podobno nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne miejsce zamieszkania. Być może była to prawda dawniej, głównie w małych miejscowościach, gdzie każdy sąsiad znał każdego, a pogawędki w sklepie, czy podczas spaceru stanowiły codzienność.

Oczywiście wiązało się to również ze znacznym ograniczeniem prywatności, plotkami, czy drobnymi złośliwościami. Teraz jednak coraz częściej ludzie nie znają swoich sąsiadów, czują się samotni i zagubieni, co pewnie z czasem jest jeszcze gorsze, niż wścibscy lokatorzy.

Nie jest to jednak problem mieszkańców, jednego z francuskich osiedli, którzy z pewnością mieli okazję, by się zintegrować, wznosząc blok własnymi siłami. Co dziwne, efekt jest zaskakująco dobry i otrzymał wiele nagród architektonicznych.

Mieszkańcy oczywiście nie budowali sami bloku w dosłowny sposób, jednak zaprojektowali całość, tak, by mieszkania dla każdego wyglądały osobliwie, miały indywidualny charakter, a jednocześnie świetnie komponowały się z całością. A jak wiadomo kompromisy to podstawa dobrej współpracy.

Zwykle kupując mieszkanie przyszli mieszkańcy mogą jedynie urządzić wnętrza, a tutaj sami lokatorzy stworzyli wzór bryły w której zamieszkają i zaprojektowali cały wygląd zewnętrzny osiedla. Wszystko było również dostosowane do możliwości finansowych ludzi, stworzono więc zarówno duże mieszkania z dostępem do ogródka, jak i mniejsze, z balkonami, a nawet dwukondygnacyjne tarasy dla wielbicieli spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W takim bloku od razu lepiej się mieszka i funkcjonuje we wspólnocie.