Pamiętajmy o hostingu

Pojęcie hostingu pojawiło się już wcześniej, powróćmy jednak do niego jeszcze raz. Czymże jest hosting i dlaczego jest taki ważny? Hosting to tak naprawdę udostępnianie miejsca na komputerze, zwanym serwerem, który w sposób ciągły pracuje i jest podłączony do internetu.

Aby strona internetowa mogła być dostępna i działać zawsze i wszędzie, potrzebna jest właśnie taka funkcjonalność. Zakładając stronę internetową pragniemy, aby każdy miał możliwość zapoznania się z informacjami tam zawartymi niezależnie od czasu i miejsca jego pobytu.

Dlatego też tak ważnym jest właściwy dobór hostingodawcy tak, aby mieć pewność, co do jego bezawaryjności. Mówiąc o hostingu należy jeszcze wspomnieć o kolejnym pojęciu informatycznym, jakim jest uptime, czyli tak naprawdę liczony w procentach czas, gdy serwer, z którym współpracujemy działa bezawaryjnie.

Takowy wskaźnik jest bardzo ważny gdyż jest poniekąd gwarancją dobrego funkcjonowania strony. Niektóre z firm udostępniających swoje serwery dają nawet gwarancję zwrotu kosztów utrzymania strony, gdy wskaźnik uptime spadnie poniżej wartości gwarantowanej.