Podróże do Lichenia

Bazylika w Licheniu to jeden z najmłodszych tego typu obiektów w Polsce – jej obecna postać powstawała w latach 1994-2004. Obecnie jest to największa świątynia w naszym kraju i siódma, co do wielkości w Europie.

Co roku Licheń, tak samo jak większość polskich sanktuariów związanego z kultem maryjnym, odwiedza nawet 1,5 miliona turystów. Dlaczego akurat w Licheniu powstał tak ogromny ośrodek kultu Matki Boskiej? Związane jest to z legendą o cudownym obrazie i objawieniu – Maryja miała ukazać się w 1813 roku Tomaszowi Kłossowskiemu, rannemu żołnierzowi, który został przez nią uzdrowiony i otrzymał polecenie odnalezienia dokładnie odzwierciedlającego Matkę Bożą wizerunku.

Mężczyzna znalazł obraz i wystawił go w lesie grąblińskim. Podczas epidemii cholery w 1852 roku obraz miał być przyczyną wielu cudownych ozdrowień.

Jeszcze tego samego roku przeniesiono go do kościoła parafialnego w Licheniu. Licheń przyciąga też pielgrzymów umieszczoną w centralnej części sanktuarium górą Golgotą ze stacjami Drogi Krzyżowej.