Problem z wynajmem mieszkania

Znalezienie odpowiedniego lokum to duże wyzwanie i jeszcze większy stres. Podobno przeprowadzka należy do jednego z najbardziej nerwowych wydarzeń w życiu człowieka, a jeśli dochodzą do tego problemy ze znalezieniem własnego, wymarzone lokum nerwy te jeszcze się nawarstwiają. Dlatego warto przejrzeć porady ekspertów, jak przeprowadzić ten proces szybko i bezboleśnie.

Okres wakacji to najlepszy, ale też najbardziej gorący czas na szukanie nowego lokum. Wtedy większość studentów zmienia mieszkanie, szuka nowego lub opuszcza stare, wtedy też pojawia się najwięcej ofert, ale jest też największa konkurencja na rynku. Jeśli zależy nam na strzeżonym, elitarnym osiedlu studenci zapewne nie będą stanowili większej konkurencji, jeśli jednak należymy do tej drugiej grupy warto przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację osiedla i poszukać mieszkania położonego blisko uczelni lub chociaż z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej.

Natomiast jeśli zdecydujemy się jedynie na wynajem pokoju warto od początku ustalić z kim i na jakich warunkach będziemy mieszkać, dzięki temu unikniemy późniejszych kłótni, nieporozumień i konieczności zmieniania lokum w środku sezonu. Przeglądając ogłoszenia patrzmy też na ukryte koszty – czasami sprytni wynajmujący nie zawierają w nich ceny czynszu, innym razem trzeba doliczać opłaty za media, czy prąd, a to kolejne wydatki, często rzędu kilkuset złotych. Warto mieć do wyboru kilka opcji, przejrzeć oferty i zdecydować się na najlepszą z nich.