Sprawdzanie mieszkania przed zakupem

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, nigdy nie możemy całkowicie ufać jego właścicielowi. Choć może nie mieć on złych intencji, wiadomo, że najbardziej zależy mu na sprzedaży lokalu. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, dokładnie sprawdźmy całe mieszkanie.

Na początek musimy oczywiście dobrze obejrzeć lokal – jeśli mamy możliwość zabierzmy ze sobą kogoś, kto zna się na instalacji grzewczej lub wodociągowej. Ich usterek często nie widać na pierwszy rzut oka, a my jako amatorzy możemy nie umieć zadać odpowiednich pytań. Mieszkanie kupowane na rynku wtórnym wymaga jednak, o wiele dokładniejszego sprawdzenia.

Chodzi tu głównie o upewnienie się czy mieszkanie nie jest w żaden sposób zadłużone, kto jest faktycznie jego właścicielem i czy nie kupujemy mieszkania z lokatorem. Aby zdobyć te wszystkie informacje należy udać się do Sądu Rejonowego, gdzie przechowywane są księgi wieczyste oraz do spółdzielni mieszkaniowej, która powinna udostępnić nam resztę poszukiwanych przez nas danych. Z całą pewnością – nie ufajmy właścicielowi lokalu na słowo.