Walka z osteoporozą

Pozostając w temacie związanym z chorobami kości, teraz pora zająć się tą przypadłością, która stanowi poważny problem dla milionów kobiet na świecie. Mowa o osteoporozie – chorobie kości, która dotyka niemal wyłącznie kobiety, szczególnie po zakończonej menopauzie.

Opisowa nazwa medyczna dolegliwości to zrzeszotnienie kości. Polega ono na stopniowej degradacji masy kostnej, która traci swoją wytrzymałość, jest coraz bardziej podatna na złamania oraz pęknięcia.

Wynika z tego, że nawet stosunkowo lekkie uderzenia mogą prowadzić do złamań, a te są trudne w leczeniu, albowiem osłabione kości ciężej się zrastają. Aby stwierdzić, czy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka w kontekście osteoporozy, warto przeprowadzać regularnie badania gęstości kości, szczególnie po przekroczeniu 40.

roku życia i tym bardziej w późniejszym okresie. Jeśli nasze mamy lub babcie cierpiały na tę dolegliwość, to istnieje spore ryzyko, że również nas ona dotknie.

Kobiety w grupie ryzyka powinny skupić się na profilaktyce, a więc głównie na przyjmowaniu pokarmów oraz suplementów diety wpływających dodatnio na kondycję kości.