Wirusy i Android

Android to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemów mobilnych na świecie, a jego udział w rynku w roku ubiegłym wzrósł aż do 80%. Niestety, tak duże zainteresowanie Androidem sprawia, że większość złośliwego oprogramowania tworzonego przez hakerów, za cel obiera sobie właśnie jego.

Statystyki dotyczące tej kwestii są wręcz przytłaczające. Okazuje się bowiem, że aż 97% szkodliwych aplikacji mobilnych stworzono z myślą zawirusowania Androida.

Dlaczego tak się dzieje? Problem leży głównie w nieświadomości użytkowników tego systemu, którzy sądzą, że ich smartphone nie może zostać zarażony wirusem. Z tego powodu tylko 20% z nich stosuje w swoim telefonie oprogramowanie antywirusowe.

To czyni z Androida wyjątkowo łatwy cel. Jakie szkody może w naszym telefonie wyrządzić takie złośliwe oprogramowanie? Przede wszystkim hakerzy za jego pomocą mogą wykraść nasze dane osobowe oraz nawiązać bez naszej wiedzy połączenia z różnego rodzaju płatnymi serwerami.

Jak chronić naszego Androida przed wirusami? W większości przypadków wystarczy – podobnie jak na komputerze – zainstalować program antywirusowy. Nad ulepszeniem systemu zabezpieczeń ciągle pracuje także Google.