Ortopeda dziecięcy

Ortopeda dziecięcy

Od pierwszych dni życia dzieci powinny być objęte opieką lekarza ortopedy. Zajmuje się on wadami wrodzonymi i tymi, które powstają w trakcie rozwoju dziecka.

Zdiagnozowanie najmniejszych nawet nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym jest sygnałem do złożenia wizyty w gabinecie ortopedycznym. Lekarz ortopeda zajmuje się zwichnięciem stawu biodrowego, co jest dość częstą komplikacją okołoporodową, wrodzonymi wadami stóp dziecka, wszystkimi nieprawidłowościami w budowie tkanki kostnej, wadami postawy oraz nierównością kończyn dolnych.

Stałe konsultacje ze specjalistą pomagają zmniejszyć dysfunkcje albo całkowicie je zlikwidować. W zależności od rodzaju wady stosuje się różne sposoby, żeby je leczyć, w znacznym stopniu zminimalizować i w rezultacie całkowicie zlikwidować.

Może to być np. pieluszkowanie, zakładanie specjalnej poduszki, szelek, szyny lub uprzęży.

Utrzymujące się bardzo długo nieprawidłowe rozwojowo stany kośćca kwalifikowane są do leczenia operacyjnego. Do gabinetów lekarza ortopedy zgłaszają się również dzieci, które uległy wypadkom i w ich efekcie mają złamane kończyny.

Dziecięcy lekarz najlepiej oceni wtedy stan rozwojowy układu kostno-stawowego i fachowo podejmie się leczenia urazów. Najczęstszymi są złamania doznane podczas aktywności fizycznej, a więc biegów, skoków bądź jazdy na nartach.

Takie przypadki zwykle zdarzają się w czasie wakacji i kończą się założeniem opatrunku gipsowego. Unieruchomienie dziecka na kilka tygodni jest dosyć uciążliwe, ale zawsze powinno zakończyć się rehabilitacją.