Prawo autorskie

Polskie prawo autorskie zasadniczo dzieli się na prawo autorskie prawo osobiste oraz autorskie prawo majątkowe. Rozróżnienie to pozwala na prawny obrót dobrami intelektualnymi wytwarzanymi przez człowieka. Przedmiotem prawa autorskiego są wszystkie efekty działalności człowieka o znamionach utworu. Utworem z kolei nazywamy te przejawy działalności ludzkiej, które mają znamiona twórczej inwencji, mają więc pierwiastek kreacyjny oraz są ustalone w jakiejś postaci – pisanej, nagranej, zarejestrowanej elektronicznie.
Przeczytaj również: Globalizacja migracji
Prawo autorskie osobiste jest niezbywalne i przysługuje dożywotnio autorowi dzieła. Autorstwa nie można się nawet w sposób dobrowolny zrzec – jest ono przypisane osobie, która stworzyła dzieło nie tylko do końca życia, ale także pośmiertnie. Inaczej ma się sprawa praw majątkowych – są one zbywalne. Oznacza to możliwość przekazania pozowlenia na dysponowanie dobrami artystycznymi.
Przeczytaj również: Migruj z kulturą
Prawa majątkowe można przekazać na drodze umowy licencyjnej, w której obie strony – zrzekający się oraz nabywający ustalają zasady obopólnej współpracy.
Przeczytaj również: Migracja w celach zarobkowych
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Android Silver zamiast Nexusa?
Seria telefonów Nexus do tej pory uznawana była za sprzęt z najwyższej półki. Posiada ona bowiem czysty system Android, który nie posiada żadnych dodatkowych zmian wprowadzanych przez poszczególnych producentów urządzeń mobilnych. Mimo to już niedługo telefony z Nexusem mogą spać do drugiej ligi. Go

Bezpieczny komputer
Współczesne pecety umożliwiają nam niemal wszystko, ale także z tego powodu narażone są na niebezpieczeństwa z tym związane. Przede wszystkim są to ataki hakerskie, kradzież cennych danych czy infekcja wirusem komputerowym. Z tego powodu zanim zaczniemy na dobre korzystać z komputera, należy zainsta