Zwichnięcie nadgarstka

Zwichnięcie nadgarstka

Kości i połączenia stawowe w nadgarstku są nieustannie narażone na kontuzje. Zwichnięcie nadgarstka może przydarzyć się każdemu przy upadku.

Niefortunnie ułożona ręka, która ma złagodzić uderzenie zwykle nie wytrzymuje ciężaru ciała upadającej osoby. Czasem wydaje się, że nic złego się nie stało, gdy tymczasem kości zmieniły swoje położenie w stawie nadgarstkowym, może nawet doszło do zerwania ścięgien i rozerwania torebki stawowej.

Pierwszym objawem, który daje o sobie znać jest silny ból, następnie pojawia się krwiak i robi się obrzęk w okolicy uszkodzonego stawu a do tego nie można wykonać ruchu ręką i poruszać palcami. Szybka wizyta u lekarza jest w stanie zapobiec dalszym, przykrym konsekwencjom upadku.

Konieczne jest wykonanie badań obrazowych oceniających rodzaj kontuzji, następnie prawidłowe nastawienie kości i unieruchomienie nadgarstka. Zanim jednak do takiej wizyty dojdzie warto obłożyć nadgarstek zimnym okładem z lodu, całe przedramię ułożyć na sztywnej podkładce i zabandażować, ale nie powodować zbyt mocnego ucisku.

Można też skorzystać z kortezy, która dobrze ustabilizuje staw nadgarstka. Tak zaopatrzony pacjent na pewno szybciej będzie dochodził do pełnej sprawności, po pierwsza pomoc jest niezwykle ważna i skraca okres rekonwalescencji.

W przypadku zwichnięcia nadgarstka bardzo ważna jest późniejsza rehabilitacja. W życiu codziennym niezbędne są sprawne ręce, więc im wcześniej rozpocznie się czynności terapeutyczne, tym prędzej uzyska się pełną sprawność ruchów i możliwości manualnych.